Diet and lifestyle

НАЧИН НА ЖИВОТ1,2

Малки промени в диетата и начина на живот могат да бъдат полезни при контрола на СПМ. Ето няколко полезни съвета, които ще Ви помогнат да си възвърнете контрола.

ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ЯДЕТЕ И ПИЕТЕ

Някои хора се опитват да пият по-малко течности, за да намалят симптомите на СПМ. Но това може да концентрира урината, което да раздразни пикочния мехур или да предизвика констипация. От колко течности се нуждаете всеки ден зависи от това колко се изпотявате (от топлината или при активност). Повечето хора трябва да пият 4 до 6 чаши течности на ден. Поне половината от количеството течности трябва да бъде вода.

 

Някои видове храни и напитки могат да раздразнят пикочния мехур и да допринесат за усилване на симптомите на СПМ. Опитайте се да избягвате тези храни и напитки за 3-5 дни. Ако симптомите Ви се подобрят, избягвайте ги, доколкото е възможно.

Watch what you eat and drink
 drink & food

Препоръчват се следните напитки и храни:

  • Сок от червена боровинка или сини сливи
  • Сливи
  • Крекери без сол
  • Бисквити: без шоколад, овесени
  • Твърди бонбони
  • Желе
  • Напитки без кофеин: чай, кафе
  • Сирене
  • Зърнени закуски
 Drinks and foods to avoid

Напитки и храни, които да се избягват

  • Чай
  • Кафе
  • Алкохол
  • Газирани напитки
  • Плодове и плодови сокове, особено цитрусови
  • Домати и храни на базата на домати
  • Пикантни храни
  • Шоколад
  • Изкуствени подсладители
Bladder Control Questionnaire

Самооценка за контрол на пикочния мехур

Ако смятате, че имате проблем с контрола на пикочния мехур, попълнете въпросника за самооценка. Трябва да обсъдите резултата с Вашия лекар.


Други промени в начина на живот

weight

СЛЕДЕТЕ ТЕГЛОТО СИ

Ако сте с наднормено тегло, загубата на тегло може да подобри симптомите на СПМ.

smoking

ОТКАЖЕТЕ СЕ ОТ ПУШЕНЕТО

Цигарите могат да раздразнят пикочния мехур.

exercise

ПРАВЕТЕ УПРАЖНЕНИЯ

Редовните упражнения могат да помогнат за намаляване на теглото, за увеличаване на подвижността и общото здравословно състояние.

weight

ХОДЕТЕ РЕДОВНО ПО ГОЛЯМА НУЖДА

Нормалната активност на червата се определя като „лесно“ безболезнено изхождане поне веднъж на два дни. Избягвайте да насилвате ходенето по голяма нужда. Яжте храни, богати на фибри, пийте достатъчно течности и спортувайте, за да ходите редовно по голяма нужда.

СЪВЕТИ

Tips
  • Водете си дневник, като отбелязвате времето, когато уринирате, както и евентуално времето, когато сте се изпуснали.
  • Опитайте се да контролирате съзнателно пикочния си мехур. Създайте график за посещение на тоалетната; не ходете само когато получите позив. Например, ако когато стартирате дневника си, сте уринирали на всеки час, опитайте се постепенно да удължите това време с 15 мин., след това с половин час, с един час и така нататък.
  • Правете упражнения за стягане на мускулите на тазовото дъно, за да преодолеете позивите за уриниране, тъй като това често кара неотложността да изчезне.
  • Опитайте се да се концентрирате върху нещо различно от неотложността. Четете книга, гледайте телевизия или просто се опитайте да правите нещо различно, за да се разсеете, когато получите позив (напр. броене назад през 9 числа).

Мускулите на пикочния мехур могат да бъдат тренирани също както другите мускули в тялото Ви. На този сайт или под насоките на Вашия лекар можете да научите техники за кондициониране на мускулите на пикочния мехур за по-ефективно задържане на урината и намаляване на чувството за неотложност.


Healthy Drinking

Напитки за здрав мехур

Малки промени в диетата и начина Ви на живот могат да бъдат от полза в лечението на СПМ

 


ПОДДЪРЖАНЕ НА ЗДРАВ ПИКОЧЕН МЕХУР

Проблемът с пикочния мехур може да бъде подобрен чрез извършване на някои промени в начина, по който го контролирате.

 

Важно е да пиете нормални количества течности. Това обикновено е около един и половина до два литра (6-8 чаши) на ден или повече при горещо време. Това гарантира, че урината Ви ще остане разредена. Ако ограничите приема си на течности, защото се притеснявате, че ще ходите до тоалетна твърде често, урината Ви може да стане по-концентрирана, което може да раздразни пикочния мехур и може да се наложи да ходите по-често до тоалетната заради това.

Maintaining a healthy urinary tract

По-добре е да приемате вода и да избягвате кофеинови, газирани напитки или алкохол, включително диетични напитки, съдържащи изкуствени захари като аспартам, ацесулфам К и натриев захарин (диетична кола, диетична лимонада).Тези видове течности могат да влошат усещането за неотложност и да имат диуретичен ефект, който ще Ви кара да произвеждате урина по-бързо.

Други фактори, които могат да влошат симптомите на СПМ, са стресът, безпокойството или страхът от изпускане. Когато почувствате тревога, спрете и направете няколко бавни дълбоки вдишвания, докато усещането отшуми.

Наднорменото тегло също може да допринесе за усилване на симптомите на СПМ. Опитайте се да се упражнявате адекватно и да следвате умерена диета с пресни плодове и зеленчуци.

Не се отказвайте от упражненията за стягане на тазовото дъно! Те включват съкращаване и отпускане на мускули, които са свързани с пикочния мехур чрез нервни окончания. Може да минат няколко седмици, докато видите подобрения, така че се придържайте упорито към тях.

Някои храни могат да влошат проблемите с пикочния мехур при определени хора. Внимавайте при приема на шоколад (друг източник на кофеин), както и за пикантни или кисели храни като домати и цитрусови плодове.

Избягвайте констипацията, като приемате храни, богати на фибри, и течности. Запекът може да окаже допълнителен натиск върху пикочния мехур и да предизвика необходимост от изпразване на пикочния мехур по-често и неотложно.

Откажете тютюнопушенето. Пушенето не само може да увеличи риска от рак, но цигареният дим и никотинът действат и като дразнители на пикочния мехур. Инфекциите на пикочните пътища (ИПП) няма да предизвикат инконтиненция при повечето хора, но могат да доведат до промени, ако сте склонни към инконтиненция.

За да избегнете ИПП:


Пийте много течности, особено вода (6-8 чаши на ден).

Спазвайте необходимата хигиена.

Изпразвайте пикочния мехур преди и след полов контакт за да намалите риска от ИПП.

Този уебсайт е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар и никога не трябва да се счита за персонален медицински съвет и не замества консултацията с лекар. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси относно Вашето здраве.