How the bladder works

КАК РАБОТИ ПИКОЧНИЯТ МЕХУР2

Научете повече за това как функционира нормалният, здрав пикочен мехур.

Урина непрекъснато преминава от бъбреците, където е произведена, към пикочния мехур надолу по уретерите (тънки мускулни тръбички).

 

Пикочният мехур е кух орган с формата на балон, който е отговорен за съхранението на урина, докато намерите подходящо време и място за изпразването му. Той се издува в кръгла форма, когато се напълни, и се смалява, докато се изпразва. Здравият пикочен мехур може спокойно да събере до 300-500 милилитра урина. Уретрата е тръбата, която позволява на урината да премине от пикочния мехур извън тялото.

Организмът Ви произвежда различни количества урина, в зависимост от това какво количество течности поемате с напитките и храната и какво количество течности губите при изпотяване. Колко често трябва да уринирате зависи от това колко бързо бъбреците произвеждат урината, която изпълва пикочния мехур. Въпреки че човек не може да контролира бъбречната си функция, той може да контролира кога здравият пикочен мехур се изпразва.

Close-up as a man washes his hands in a bathroom basin.

Редица мускули работят заедно като бент, задържайки урината в пикочния мехур между ходенията до тоалетната. Отварянето и затварянето на уретрата се контролира с помощта на мускулите на сфинктера. Пикочният мехур се поддържа от мускулите на тазовото дъно (с форма, наподобяваща хамак), които подпомагат и задържането на урината.

Нервите в пикочния мехур Ви подават сигнал кога е моментът да го изпразните. Когато пикочният мехур се напълни и достигне лимита си, към мозъка се изпращат нервни сигнали и желанието Ви за уриниране се усилва. Когато отидете до тоалетната, за да уринирате, мозъкът сигнализира на мускулната стена на пикочния мехур да се стегне, изцеждайки урината от пикочния мехур. В същото време мозъкът сигнализира на мускулите на сфинктера и тазовото дъно да се отпуснат. Нормално е да изпразвате пикочния си мехур до осем пъти за 24 часа.2


 Bladder Control Questionnaire

Самооценка за контрол на пикочния мехур

Ако смятате, че имате проблем с контрола на пикочния мехур, попълнете въпросника за самооценка. Трябва да обсъдите резултата с Вашия лекар.

Този уебсайт е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар и никога не трябва да се счита за персонален медицински съвет и не замества консултацията с лекар. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси относно Вашето здраве.