Въпреки че симптомите на свръхактивен пикочен мехур стават по-чести с напредването на възрастта, те могат да възникнат във всяка възраст. Уринарната инконтиненция не е нормална част от този процес.
Ако установите, че често чувствате неотложна и непреодолима нужда да уринирате, ходите твърде често до тоалетната и понякога се изпускате, може да имате проблем с пикочния мехур и трябва да се свържете с личния си лекар за съвет и лечение.
Повечето възрастни уринират четири до седем пъти на ден и трябва да стават само веднъж през нощта или да не стават изобщо.
Ако установите, че уринирате осем или повече пъти за период от 24 часа и ставате да уринирате два или повече пъти през нощта, тогава може да имате проблем с пикочния мехур и трябва да говорите с личния си лекар за възможните причини.
Да, има няколко вида уринарна инконтиненция. Тя включва:
Ако смятате, че имате проблем с контрола на пикочния мехур, попълнете въпросника за самооценка. Трябва да обсъдите резултата с Вашия лекар.
Да, СПМ може да се контролира и не е нещо, което просто трябва да приемете, а изисква ангажираност от Ваша страна и от страна на Вашия лекар.
Симптомите на СПМ могат да се контролират успешно чрез трениране на пикочния мехур, укрепване на мускулите на тазовото дъно и, ако е необходимо, лекарства.
Тренирането на пикочния мехур, за хората със СПМ, включва да се научите да отлагате уринирането, когато почувствате позив.
Започнете с отлагане за кратки периоди от време между позивите, докато постепенно ги увеличите до по-дълги.
Например, ако обикновено уринирате всеки час, можете да забавите ходенето до тоалетната с петнадесет минути, като използвате техники за релаксация или като се съсредоточите върху нещо друго – работа, книга или кръстословица. След това постепенно удължавайте времето между уриниранията (например с 30 минути), докато не започнете да уринирате на всеки 3 до 4 часа.
Тренирането на пикочния мехур е ефективно и може да Ви помогне да си върнете контрола над пикочния мехур, но трябва да имате търпение, тъй като за да видите резултати, може да са необходими от три седмици до три месеца.
Свръхактивният пикочен мехур (СПМ) е по-често срещано състояние, отколкото си мислите - например в САЩ всеки трети човек над 40 годишна възраст съобщава за симптоми на (СПМ) поне „понякога“. За съжаление, много хора са твърде стеснителни и изпитват притеснение да говорят за проблема с пикочния си мехур и може да изминат няколко години, преди да се обърнат за помощ към своя лекар. Важно е да запомните, че СПМ е медицинско състояние, при което пикочният мехур се свива неконтролируемо - това не става по Ваша вина и не е нещо, с което трябва да живеете. СПМ може да се контролира, така че направете първата стъпка и се свържете с Вашия лекар.
Има няколко неща, които можете да направите, за да избегнете смущаващи инциденти:
Някои напитки например могат да влошат симптомите на пикочните пътища и това обикновено са кофеинови напитки, алкохол, газирани напитки и сок от цитрусови плодове.
Пикантните храни и никотинът също могат да раздразнят пикочния мехур, така че се опитайте да намалите или премахнете тези потенциални дразнители за СПМ.
Ако установите, че редовно изпускате урина, можете да носите дискретна подложка в бельото си. Те се предлагат в различни форми, размери и нива на абсорбция. Ако Ви е неудобно да ги купите от магазин, можете да ги поръчате онлайн.
Трябва да се консултирате с Вашия лекар за всички инциденти, които Ви се случват.
Опитайте се да не пиете нищо един час или повече преди секс и отидете набързо до тоалетната, за да изпразните пикочния си мехур, преди това.
За спокойствие можете да използвате предпазен чаршаф, за всеки случай.
Няма единична причина за свръхактивния пикочен мехур (СПМ).
Неконтролируемите позиви за уриниране, които са един от водещите симптоми на СПМ, са резултат от неволни контракции на мускулите на пикочния мехур и това може да бъде причинено от редица фактори, като например инфекция на пикочните пътища, констипация, запушване на изхода на пикочния мехур (напр. тумор, уголемена простата и т.н.), прием на твърде много кофеин или алкохол, неврологични разстройства, като например болест на Паркинсон, инсулти и множествена склероза, както и някои лекарства.
Този уебсайт е предназначен да допълни информацията, която получавате от Вашия лекар и никога не трябва да се счита за персонален медицински съвет и не замества консултацията с лекар. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при въпроси относно Вашето здраве.